SZÚ - Nikotin víc bere, než dává – soutěž pro žáky 2.stupně ZŠ

U příležitosti Světového dne bez tabáku 31. 5. 2023  vyhlašuje Státní zdravotní ústav kreativní kampaň pro děti

 

Světový den bez tabáku každoročně vyhlašuje Světová zdravotnická organizace (WHO) a letošním tématem letošním tématem je “We need food, not tobacco” – potřebujeme jídlo, ne tabák.

Přemýšleli jste někdy, jak významný dopad má pěstování tabáku, co vše ovlivňuje a jak negativně působí na nás i naši planetu? Z tabáku pochází nikotin. Ten přirozeně obsahují všechny tabákové výrobky, ale přidává se i do alternativ, které jsou bez tabáku (nikotinové sáčky, e-cigarety). 

Tabákové a nikotinové výrobky mají negativní vliv nejen na zdraví, ale například i na zemědělství a životní prostředí. Nikotin sice dokáže krátkodobě zlepšit soustředění nebo pozornost, ale za cenu toho, že se na něm postupně vytvoří velmi silná závislost, ze které není snadné se dostat. Výrobci těchto produktů přicházejí na trh se stále novějšími výrobky, které jsou cílené právě na děti a mladistvé, kteří jsou nejohroženější skupinou.  

PODMÍNKY KAMPANĚ

Komu je kampaň určena

Žákům 2. stupně základních škol a víceletých gymnázií.

Cíl kampaně

Žáci se mají zamyslet nad tím, co je to nikotin, jak se získává, v jakých výrobcích se nachází a na jaké oblasti (průmysl, zemědělství, zdraví, ekologie) má negativní vliv.

Inspirovat se můžete na webu www.szu.cz, kde najdete více odborných podkladů.  

Co je úkolem

Žáci kreativně zpracují výtvarné dílo nebo video, proč neužívat nikotinové výrobky.  

Kategorie prací

  • Individuální výtvarné dílo
  • Skupinové výtvarné dílo
  • Krátké video do 2 minut (ideálně v rozlišení 1280 × 720). Počet zapojených žáků a tříd v rámci školy není omezen.

Průběh kampaně

  • 17. května – konečný termín zaslání přihlášky do kampaně a prací ze škol
  • 31. května – vyhlášení oceněných prací a zveřejnění prací na Facebooku Centra podpory veřejného zdraví SZÚ, zahájení hlasování veřejnosti
  • 7. června – vyhlášení ceny veřejnosti

Odevzdání prací

Fotografie prací (max. 5) nebo hotová videa zašlete spolu s přihláškou do kampaně (viz web SZÚ) e-mailem na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. (v případě velkých souborů přes www.uschovna.cz) do 17. května 2023.

Díla prosím označte jménem a školou autora/autorů.  

Vyhodnocení

Z každé kategorie budou oceněna tři nejzajímavější, nejoriginálnější díla, která budou zveřejněna 31. května 2023 na webu SZÚ a facebookové stránce Centrum podpory veřejného zdraví SZÚ.

Následně po dobu jednoho týdne bude na této stránce možnost pomocí „lajků“ vybrat z oceněných prací jednu nejnápaditější, která bude oceněna cenou veřejnosti 7. června 2023. 

Autoři vítězných prací získají věcné ceny a současně realizaci preventivního programu „Dej si taky #dikynechci“ pro svou třídu. Díla budou po skončení kampaně a následné domluvě s autory vystavena v prostorách Státního zdravotního ústavu a na našem YouTube kanále. Z vybraných prací bude také vytvořen kalendář na následující rok.

Vyhrává ten, kdo si nezačne s nikotinem.  

Těšíme se na nápady a práce Vašich žáků!

V případě dotazů kontaktujte Bc. Evu Uličnou: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., tel: 267 082 501.